вівторок, 17 січня 2023 р.

  Джеррі Тонер - "Звільни свого внутрішнього римлянина"

Почав читання: 09.01.2023 - Закінчив читання: 15.01.2023

Ми рідко коли задумуємося наскільки ідеї, що керують нашим світом і рухають нами самими є давніми. Сучасній людині здається, що якщо нас оточують найновіші ноутбуки, телефони останньої моделі, що коли ми літаємо в космос, лікуємо більшість відомих хвороб і розбираємо на запчастини людський геном, то і в царині ідей ми користуємося усім найсучаснішим. Проте це, м'яко кажучи, не так. Базис усієї західної філософії, на основі якої нам пощастило бути вихованими, це філософія антична, грецька або римська, лише незначним чином модернізована нашими попередниками. Звісно я не кажу, що від заснування Римської Імперії і аж до наших днів нічого не змінилося, говорити так означало би тільки виставити себе повним дурнем. Я лише кажу, що концептуально ми використовуємо старі римські наративи, трохи обтесані для зручності. Якщо сумніваєтеся в моїх словах - почитайте книгу Джеррі Тонера "Звільни свого внутрішнього римлянина". Цей, справді дуже цікавий, спосіб розповіді, що його обрав автор, а саме оповідь від імені вигаданого персонажа розкриє всі таємниці "загадкової римської душі". Фактично ця книга - збірник порад від римського аристократа, що не просто вигадані автором, а засновані на велетенському пласті античних творів. Тут можна знайти просто філософські думки, як от:
"Будь-яка надмірність є руйнівною, але надмірність комфорту руйнує вас найдужче. Вона заважає роботі мозку. Вона затуманює істину мужності солодкою оманою марнославства."

Або поради щодо того, як правильно жити власне життя, аби прожити його достойно і так, як це робили справжні римляни:

"Ми маємо пам’ятати, що робити гроші — це питання моралі, а не лише фінансових операцій, і мусимо відповідно розцінювати власні рішення, пов’язані з управлінням своїми фінансами"
Більшість з цих порад є досить логічними і так чи інакше, це саме те, що намагалися в дитинстві прищепити нам батьки чи вчителі (якщо звісно вам пощастило з хорошими батьками чи вчителями). І фактично вони є противагою тій етиці гедонізму, що повсюдно панує в людських головах в наш час. Звісно усі ці поради віком в дві тисячі років не можна аплікувати бездумно, проте вони і сьогодні не втратили актуальності. Що особливо цікаво, у більшості з них проглядається певна спорідненість, маю на увазі, що коли цими рисами, що описані в книзі як "чесноти справжнього римлянина" наділити якусь людину, то це буде цілком адекватна нашому часу особистість, але як то кажуть "зі сталевим стрижнем в середині".
Звісно є в книзі і дуже оригінальні поради, одні з них геть застарілі і виглядають смішно, адже їх просто неможливо застосувати в сучасному світі. Зокрема, майже всі медичні поради і думки щодо здобуття слави та почестей, виглядають дуже кумедно. Особливої уваги заслуговують поради щодо поводження з жінками, якщо їх застосовувати в наш час, то в кращому випадку тебе вважатимуть недоумком, а в гіршому - наб'ють пику. Хоча звісно є і дуже цікаві пропозиції лікування деяких хвороб, проти яких безсила сучасна медицина:
"Ліками від меланхолії є гній теляти, прокип’ячений із вином."
Не впевнений чи варто саме ці ліки перевіряти на собі, напевно ні. Тому якщо хтось з вас, друзі, хоче вилікувати меланхолію, не треба кип'ятити гній з вином, а краще візьміть і прочитайте гарну книжку, це теж допомагає.

Немає коментарів:

Дописати коментар