вівторок, 17 червня 2014 р.

Богдан-Ігор Антонич – «На другому березі»



Почав читання: 30.05.2014р. Закінчив читання:09.06.2014р.

Що трапляється, коли поет починає писати прозу? З усіма цими порівняннями, метафорами, гарно і правильно побудованими реченнями. Ні, роману чи новели з цього не вийде, зате вийде прозовий вірш. Красивий і беззмістовний.
Я страшенно люблю вірші Антонича. Люблю за ту атмосферність, яку йому вдається передавати в кожному з них, за той неймовірний запах «втраченого 19-го сторіччя», яким пропахли його сторофи.

"Не можу простити поетам, що вкрали нам осінь"


Насправді я не вважаю його поетом як таким, бо у віршах поети вміщують лиш натяки, лишаючи читачам можливість підставити свій, найбільш підходящий сенс. Антонич натомість пише споглядально, передає дійсність такою як вона є лишаючи читача лише спостерігачем, який стоїть збоку і дивиться на все це. Тому неймовірно інтригуючим видавалося мені почитати його недописаний роман і знаєте, я геть не пошкодував. Бо уся ця атмосферність, про яку я тут розпинався, вона присутня. Це той, кращий тип текстів які треба читати серцем а не розумом, які треба читати швидко, захлинаючись прочитаними рядами, тонучи в безкінечних  і потім вибравшись на рятівний берег епілогу, точніш того уривку, який служить роману закінченням, ти можеш оглянутися і роздивитися, обміркувати пройдений шлях. І щось мені підказує, що думати над такими текстами мені доведеться ще довго.
Мене приваблює провінційність його текстів, в кращому розумінні цього слова. Його щире захоплення величним і непізнаним, при цьому чесність у позиціонуванні себе, у пам’яті хто ти такий і звідки вийшов. Усе це разом додає його текстам неймовірної щирості. І найголовніше те, що я його чудово розумію:
"О меланхоліє малого містечка! О тишо синього неба, завішена над одноманітним щастям причикнутих, згорблених домів! О солодко-млявий запаху провінції"

Власне ті уривки незакінченого роману «На другому березі», що я мав радість читати, видаються мені романом про провінцію. Про персонажів маленьких міст, про їхню містечкову любов до жінок, про їхні локальні спогади і відчуття постійного нависання над ними якихось «столиць» куди від’їжджають друзі, а повертаються незнайомці. Це роман другої кляси старого вокзалу, роман споглядання мандрівника посередині дороги, роман осіннього вікна без дощу, але з пожовклим листям і каштанами…. Хоча я можу помилятися, та навіть скоріше за все я помиляюся, бо хто я такий, аби розуміти сенс життя, чи романи або вірші Антонича. Усе що я можу це лише у безкінечно-хворобливих потугах, тремтливими руками і сухими губами цитувати його тексти:
"Життя має вартість лишень тому, що його основа є невпіймана"
Невпіймана основа. Ось і все.

Немає коментарів:

Дописати коментар