Почав читання: 20.01.2011р. Закінчив читання:
Я з презирством ставлюся до поетів чи письменників які писали(точніше видавалися) за радянської влади. Як правило вони або свято вірили в ідеї комунізму, або робили вигляд що вірили. В обох випадках в їхніх текстах було багато хвалебних епітетів в бік совєцької влади, комунізму і товариша леніна, тільки в одних за цих ховалася правда, а в інших... в інших ні. Але є виключення з правил, раніше таким виключенням був для мене Микола Хвильовий, який наприкінці життя щиро розкаявся в своїх комуністичних ідеалах, сьогодні до цього списку додався Роман Андріяшик. Так він жив і працював в радянські часи, і був змушений писати про прекрасну радянську владу, яка несе мир і спокій, але його слова звучать саркастично, коли він словами свого героя Прокопа пише про дві тисячі політичних в’язнів за часів Дирикторії, адже що ті дві тисячі у порівнянні з висланими до Сибіру. Безперечно, “Люди зі страху” - роман антимілітаристський, а Андріяшик - український Ремарк. І я погоджуся з думкою Анатолія Дністрового який сказав, що Андріяшика незаслужено вирізають з української літератури. Але як і в справжньому житті в книзі не тільки політика і війна, цікаві стосунки головного героя з жінками, те як він вибачає ту, яка не дочекалася його з війни, приймає її назад будує з нею плани на майбутнє. А потім тікає від влади і нехотячи від неї, до «гімназистки», яка йому навіть непотрібна, яку він мучає і мається сам:
«-Ти не гімназистка! Перестань!
-Я жінка! Я жінка, а ти деспот. Ти з своїм ненажерливим мозком і з своєю обкладеною грілками душею. Ти здатний на доброчинність, коли тобі треба підкріпитися добрим вчинком. Але кохання – не дарунок. Ти пішов за мною, щоб любити, і тепер ти в мене не чогось собі так, але ти не хочеш в цьому собі зізнатися. Я впевнена що ти пошкодуєш. Тільки скелети минають такі світлі хвилини. Ти ще побачиш, що запорпав мене і себе в баговиння своєї відрази до світу.»
«Люди зі страху» - гарний приклад історії про людину і час як вони є. Персонажі в романі багатогранні і одночасно цілісні, наче живі люди. Вони не картонні чоловічки які створенні лише з метою щось показати читачеві. Вони філософствують, плутаються, міняють жінок і політичні погляди, вони намагаються вижити чесно і не дуже. Але вони бояться. Бо в першопричині всіх людських потуг лежить заме страх: залишитися одному без родини, втратити життя чи країну, збідніти чи пропустити повз щось дуже важливе. Цей страх і боротьба з ним і є причиною і сенсом людського існування. Хтось вважає що люди складаються на 80% з води. Брехня. Вони складаються зі страху.